Osoby, które wpadły w kłopoty finansowe często mogą znaleźć informację w Internecie na temat upadłości konsumenckiej. Pierwsze pytania, jakie mogą się nasuwać i, na które odpowiedź znajdą Państwo w artykule to m.in.:
Wszystkie powyższe pytania zadają sobie osoby, które chciałby zacząć nowe życie bez długów. Jednak należy uważać na źródła internetowe, które mogą być w tym zakresie nieaktualne i wprowadzić w błąd, a co za tym idzie – spowodować odrzucenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W naszym zespole, który współpracuje z zespołem prawników z Karwowski Kancelaria Prawa Gospodarczego znajdują się osoby, które, na co dzień mają do czynienia z upadłościami osób fizycznych i przedsiębiorców. W związku z tym posiadamy wiedzę i doświadczenie, dzięki którym wypełniamy naszą misję, jaką jest pomoc osobom zadłużonym.
Złożenie wniosku o upadłość konsumencką jest przywilejem, a nie obowiązkiem dłużnika. Warto jednak zasięgnąć porady profesjonalistów, którzy pomogą w sporządzeniu wniosku, a także będą reprezentować dłużnika w Sądzie, czy przed wierzycielami. Szczególnie ważne jest to przy sporządzaniu uzasadnienia do wniosku, gdyż w dużej mierze to od niego zależy skuteczność wniosku. Znane są również przypadki, gdzie Sąd w wyjątkowych sytuacjach uwzględniając względy słuszności pomijał fakt zajścia negatywnych przesłanek i ogłaszasz upadłość konsumencką.
Wniosek o upadłość konsumencką osoby fizycznej może złożyć także wierzyciel. Najczęściej zdarza się to w sytuacji, gdy dłużnik jest byłym przedsiębiorcą, ale nie upłynął jeszcze rok, odkąd jego działalność gospodarcza została wykreślona z rejestru. A także gdy dłużnik miał zarejestrowaną działalność i przestał ją prowadzić w okresie krótszym niż ostatni rok. W praktyce jednak znacznie częściej wniosek o upadłość składa sam dłużnik, który nie radzi sobie ze zobowiązaniami.
Ustawa nie przewiduje terminu, w jakim należy taki wniosek wnieść, a zatem możemy to zrobić w każdej chwili, o ile tylko spełniamy ustawowe wymagania.
Wniosek należy złożyć na urzędowym formularzu. Jest to ustawowy wymóg, który należy zachować, by złożenie wniosku było przyjęte do rozpatrzenia przez Sąd.
Przedmiotowy wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy złożyć do sądu upadłościowego, czyli sądu rejonowego – sądu gospodarczego. Sprawy z zakresu upadłości konsumenckiej rozpoznaje sąd rejonowy wydział gospodarczy – jako wydział, do którego należy rozpoznawanie spraw upadłościowych. Sądem właściwym, a więc takim, do którego należy wnieść wniosek jest Sąd dla miejsca zamieszkania dłużnika.
Sprawy o ogłoszenie upadłości konsumenckiej rozpoznaje sąd upadłościowy w składzie jednego sędziego zawodowego, niemniej jednak dotyczy to również oddalenia, bądź odrzucenia wniosku.
Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien być nadto należycie opłacony. Opłata za złożenie wniosku jest opłatą podstawową – najniższą opłatą, o której mowa w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Obecnie wynosi 30 zł.
Opłatę należy uiścić przed złożeniem wniosku o ogłoszenie. Do wniosku należy dołączyć dowód jej uiszczenia np. potwierdzenie dokonania przelewu.
Jeżeli dłużnik nie jest w stanie uiścić nawet opłaty sądowej, to może złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych w uzasadnionych przypadkach.
Wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości powinien odpowiadać ogólnym wymaganiom formalnym pisma procesowego (art. 126 KPC) oraz szczególnym wymaganiom wyrażonym w treści ustawy. Wniosek zawiera:
Najważniejszą częścią wniosku jest jego uzasadnienie. Od tego, w jaki sposób uzasadni się wniosek często zależy, czy sąd ogłosi upadłość konsumencką. W tym miejscu należy opisać wszelkie okoliczności (w tym sytuacja materialna i osobista) w czasie, gdy zaciągało się swoje zobowiązania. Opis okoliczności powinien być zwięzły i rzeczowy a przedstawione dokumenty powinny dotyczyć tylko zdarzeń opisanych we wniosku. Należy pamiętać o ujawnianiu wszystkich okoliczności, gdyż późniejsze ich ujawnienie, może wpłynąć na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Ważnym elementem wniosku są dowody, które potwierdzają wskazane we wniosku (jak i uzasadnieniu) zdarzenia, które zostały w nim wskazane. Z racji tego, iż przeprowadziliśmy już ponad 150 upadłości konsumenckich posiadamy duże doświadczenie w sporządzaniu wniosków. Właściwe jego sporządzenie jest bardzo ważne w całym postępowaniu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Odrzucenie wniosku przez sąd może zdarzyć się w kilku sytuacjach:
Jeśli potrzebujesz pomocy zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem poprzez formularz kontaktowy zamieszczony na stronie w zakładce „Kontakt”, poprzez adres e-mail: kontakt@zyciebezdlugow.eu lub dzwoniąc pod numer telefonu +48 732 970 557.
Zespół Kancelarii Karwowski Kancelaria Prawa Gospodarczego oraz
Zespół zyciebezdlugow.eu.